Slovensko a energetika

Udržateľnosť kráča ruka v ruke so stratégiou spoločnosti

Slovenské elektrárne, a.s., si vo veľkej miere uvedomujú dôležitosť ochrany životného prostredia. Prostredníctvom prednostného prevádzkovania jadrových a vodných zdrojov a plnením záväzkov Integrovanej politiky, prispieva spoločnosť k zlepšovaniu kvality ovzdušia, k zmierňovaniu klimatických zmien a trvalo udržateľnému rozvoju. Trh s elektrickou energiou na Slovensku spadá do regiónu CENTREL, kam okrem Slovenska patrí aj Poľsko, Maďarsko a Česká republika. Slovenské elektrárne predstavujú asi 8% inštalovaného výkonu v rámci regiónu, a ročne dodajú asi 7% z celkovej produkcie elektrickej energie v rámci CENTREL. Slovenské elektrárne v roku 2020 celkovo vyrobili 18 773 GWh elektriny. Čistá dodávka elektriny Slovenských elektrární dosiahla takmer 17 000 GWh. Vďaka jadrovej a vodnej energii až 95 % elektriny dodanej do siete bolo bez emisií CO2 – z produkcie jadrových, vodných, fotovoltických elektrární a spoluspaľovaním biomasy.

Na národnej úrovni sú Slovenské elektrárne najväčším výrobcom elektrickej energie s podielom 66%. Sú hlavným dodávateľom troch najväčších regionálnych distribučných spoločností (ZSE, SSE a VSE) a takisto dodávajú veľkým priemyselným odberateľom.

 Podiel primárnych energetických zdrojov SE, a.s., na dodanej elektrine v r. 2020

Zdroj: Slovenské elektrárne; www.seas.sk

Slovenské domácnosti minú najviac energie na vykurovanie

Slovenské domácnosti sa nijak výrazne nelíšia od tých európskych. Od roku 2007 výdavky na bývanie rok čo rok výrazne stúpali. Zemný plyn je v domácnostiach najvyužívanejším, čo predstavuje 32,1% a elektrina so zastúpením 24,7%. Domácnosti na Slovensku sa pri účele spotreby od európskych výrazne nelíšia. Najviac je využívaná energia na vykurovanie domácnosti (68,3 %), nasleduje ohrev vody (14,8 %), osvetlenie (11,7 %), varenie (5,6 %) a klimatizácia (0,1 %).

Rok 2017 bol rekordný

Slovensko v roku 2017 zaznamenalo rekordnú spotrebu elektriny, ktorá predstavovala až 31 TWh. Údaje Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy naznačujú, že následne v roku 2018 nastal medziročný pokles o 0,5%. Výroba elektriny v roku 2018 dosiahla úroveň len 27,1 TWh. Spotreba energie z roku 2019 na rok 2020 medziročne klesla až o 10%.

Ako sme na tom s dovozom a aké sú naše vyhliadky do budúcnosti?

Dovoz elektriny na naše územie v roku 2018 významne stúpol, a to až na takmer 3,8 TWh. Tento trend sa ale v blízkej dobe stane minulosťou. Z dovozcu sa stane exportér. Pri nezmenenej výrobe ostatných zdrojov a nezmenenej spotrebe sa Slovensko stane exportérom elektriny v odhadovanom objeme 3 TWh. Pre ilustráciu, to je viac, než v priemere za rok spotrebuje milión slovenských domácností. Čomu za to vďačíme ? Po plánovanom ukončení výroby elektriny z hnedého uhlia v Novákoch a dokončení výstavby 3. bloku v Mochoviach slovenskí energetici počítajú s novými nevídanými rekordmi v dodávke čistej elektriny nielen do slovenských domácností a firiem, ale aj do zahraničia. Krajina by totiž mala vyrobiť viac elektriny, než sama spotrebuje.

Vývoj výroby a spotreby elektriny na Slovensku (GWh)

Zdroj: Slovenské elektrárne; www.seas.sk

Zdroje:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *